luni, 1 decembrie 2014

proiect didactic la chimie



PROIECT DIDACTIC
Disciplina : Chimia
Profesor: Cecilia Morohai

Clasa  a X-a, profil umanist                                                                                                                                    Data : 10 februaria 2014

Tema : Ecuaţii moleculare, ionice complete şi ionice reduse. Aplicaţii practice la tema ,,Interacţiuni în soluţii de electroliţi »
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a competenţelor (LFC) de a dobîndi cunoştinţe
                                                                                 
Coordonata funcţională:
Condiţii prealabile :
-          elevii au cunoştinţe despre electroliţi, neelectroliţi, disociere electrolitică, electrolit tare, electrolit slab, ecuaţie de disociere ;
-          elevii ştiu să mînuiască ustensilele de laborator.

Subcompetenţe
Elevul/eleva va fi capabil/capabilă:
SC1
SC2
SC3
să scrie ecuaţiile de disociere electrolitică pentru acizi tari, baze alcaline, săruri;
să citească ecuaţiile de disociere electrolitică pentru acizi tari, baze alcaline, săruri;
să utilizeze tabelul solubilităţii ca suport informativ despre solubilitatea substanţelor în apă şi disocierea lor;
SC4
să verifice corectitudinea scrierii ecuaţiilor de disociere după egalitatea sumei sarcinilor particulelor;
SC5
să generalizeze informaţia despre clasificarea ca electroliţi a acizilor,bazelor şi sărurilor ;
SC6
să scrie ecuaţiile de disociere electrolitică în formă de EM, EIC şi EIR..


Obiective operaţionale
a)      cognitive
b)      metodologice
c)      atitudinale

să formuleze concluzilor referitoare la cunoştinţele, capacităţile, atitudinile formate la informaţia primită la lecţie ;
să soluţioneze situaţiile – problemă în cadrul aplicaţiilor practice, asistate de calculator;
să se implice activ în rezolvarea segmentelor de învăţare.

                                                  
                                                 Coordonata structurală:
Metode şi procedee didactice :                      
conversaţie euristică,  descoperire dirijată, prezentare PPT, puzzle de cuvinte, grilă de autoevaluare, brainstorming, explicaţia. 
Mijloace didactice:
caiet, manual, calculatoare, proiector,
Forme de evaluare: observarea sistematică, analiza răspunsurilor orale şi scrise, autoevaluarea, aptitudini praxiologice.
Mod de organizare: individual, în grup, frontal;

 Coordonata operaţională:

Secvenţe
Repertoriul profesorului
Activitatea elevilor
Strategii didactice
Mijloace de instruire
Evaluare
Timp
Moment organizatoric

Salută clasa.  Stabileşte climatul adecvat pentru desfăşurarea actului didactic.
Profesorul solicită elevilor să citească indicatorii din grila de autoevaluare.

Elevii se pregătesc de oră verificînd cele necesare pe masa de lucru. Elevii se familiarizează cu grila de autoevaulare.
Conversaţia

grila de autolevaluare
aprecierea elevilor pentru organizarea locului şi spaţiului de muncă
5 min.
Actualizarea cunoştinţelor



Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră
Propune elevilor să asocieze imaginile cu denumirile substanţelor.

Profesorul centrează atenţia elevilor asupra importanţei substanţelor enumerate în viaţa cotidiană.

Conduce clasa spre formularea temei.
Comunică întrebările. Scrie pe tablă subiectul lecţiei. 
Elevii asociază imaginile cu denumirile cuvintele şi obţin 3 acizi, 3 baze, 3 săruri,

Răspund la întrebari.


Elevii notează în caiete subiectul lecţiei: „Disociaţie electrolitică a acizilor, bazelor alcaline, sărurilor”.
Domino


tehnica Gîndeşte-Perechi-Prezintă

Conversaţia euristică
plic (imagini)

fişă de lucru
lucru în binom



evaluare formativă frontală
5 min.
Etapa motivaţional-orientativă

Propune elevilor să descifreze motto-ul lecţiei.

Prezintă experimentul chimic:
Natura ne oferă o rezervă bogată de legume şi fructe. De ce fructele şi legumele permit trecerea curentului electric ?

Oferă elevilor 2 cuburi. Orientează elevii cu ajutorul cuburilor să scrie ecuaţiile de disociere pentru acizi: HCl, HNO3, H2SO4.
Ce observaţi comun în aceste ecuaţii?
În mod analog elevii vor scrie ecuaţii de disociere pentru baze: KOH, NaOH, Ca(OH)2.

Propune elevilor să se familiarizeze cu studiul de caz „Licoarea magică”.

Prezintă experimentul chimic.
Propune elevilor să realizeze o experienţă: oţet şi sodă alimentară.

Solicită elevilor cu ajutorul cuburilor să scrie ecuaţii de disociere pentru sărurile: KCl, NaNO3, CaSO4.

Se vor trasa concluziile de rigoare.
Elevii asociază cuvintele şi obţin motto-ul: „ Formele de viaţă nu pot exista fără electroliţi ”. Elevii notează motto-ul în caiete.

Răspund la întrebare.






Elevii răspund la întrebare. Justifică răspunsul.

Elevii notează în caiete definiţia acizilor şi bazelor.


Elevii citesc povestirea « Licoarea magică ». Propun o soluţie pentru Panoramix.

NaHCO3 + CH3COOHCH3COONa + CO2↑+H2O


Tehnica cubului


Experiment demonstrativ


Explicaţia


Descoperirea dirijată



Studiu de caz

Experiment


Conversaţie frontală


Brainstorming


Explicaţia


fişă de lucru



măr, ciapă, cartof, lămîie, sursă de curent, sîrmuliţă de cupru, un cui de fier



cuburi




oţet, sodă alimentară, ustensile, balon

observarea
sistemică



chestionare orală




evaluare formativă frontală




evaluare individuală
15 min.
Etapa de evaluare şi reflexie
Propune elevilor să alcătuiască formule pentru o bază, un acid, o sare cu ajutorul tabelului solubilităţii.
Solicită elevilor să scrie ecuaţiile de disociere.
Solicită elevilor să rezolve exerciţiul optînd pentru afirmaţiile Adevărat / Fals.
Comunică şi scriu ecuaţiile de disociere la tablă.



Elevii răspund la întrebări, încercuind răspunsul adevărat sau fals.
Exerciţiul




Conversaţie euristică


fişă de lucru


tabelul solubilităţii
rezolvarea de exerciţii


Evaluare frontală
 10  min.
Totalurile lecţiei
Propune elevilor să se aprecieze în grila de autoevaluare.
Elevii completează grila de autoevaluare.



Conversaţie euristică

Activitate individuală
fişă de lucru
aprecieri verbale

evaluarea lecţiei
5  min.
Extindere
Propune elevilor să revină la motto-ul lectiei.
Propune lucrul pentru acasă
§5.8 - 5.9 , Ex. 5, pag. 101; Ex. 2, pag. 102
Profesorul mulţumeşte elevilor pentru receptivitate şi colaborare.
Elevii comentează motto-ul lecţiei.



Elevii notează lucrul pentru acasă.

Activitate frontală
fişă de lucru
tema
pentru acasă
5  min.


GRILĂ  DE  COMPETENŢE ÎN  CHIMIE

LA TEMA:   „DISOCIAŢIA ELECTROLITICĂ
A ACIZILOR, BAZELOR ALCALINE, SĂRURILOR”




Nr.
Competenţe
foarte bine
bine
suficient
insufucient
I.
Eu ştu

să argumentez importanţa unor acizi, baze alcaline, săruri în viaţa cotidiană;





să scriu şi să citesc ecuaţiile de disociere electrolitică pentru acizi tari, baze alcaline, săruri;





să numesc particulele ioni care se formează la disociere;





să utilizez tabelul solubilităţii ca suport informativ despre solubilitatea substanţelor în apă şi disocierea lor;




II.
Eu pot





să observ şi să comentez experimentul chimic virtual;





să conlucrez cu colegii din echipă pentru îndeplinirea  unor sarcini;





să aplic cunoştinţele achiziţionate în rezolvarea de situaţii-probleme noi..







        Indicaţie: la sfîrşitul lecţiei te vei autoevalua utilizînd semnul „ +” sau „ – ” în rubricile respective .








Combinaţi cuvintele următoare pentru a obţine motto-ul lecţiei:









Flowchart: Stored Data: fără


Flowchart: Stored Data: Formelee

Flowchart: Stored Data: electroliţi


 




Flowchart: Stored Data: electroliţi!Flowchart: Stored Data: pot   
Flowchart: Stored Data: viaţă   
                                                                             
    
Flowchart: Stored Data: de   
Flowchart: Stored Data: exista   


Flowchart: Stored Data: nu
 










                                                                                                                                                                                









LICOAREA MAGICĂ
        În sătucul din regiunea Armonique, venerabilul druid Panoramix, prepară zi de zi băuturi magice, reţetele cărora le păstrează în mare taină.
       Într-o bună zi Asterix, năstruşnic din fire,    a pătruns în camera cu licori să afle una din tainele lui Panoramix.
     Astfel, zări în oala magică o soluţie transparentă. Fără ezitare a turnat în oală un lichid incolor dintr-o sticluţă ce se afla pe raftul din apropiere. Într-o clipă soluţia a căpătat o nuanţă zmeurie.
      Stupefiat de cele întîmplate, Asterix l-a chemat pe Obelix. După cîteva momente de cugetare,  Obelix a turnat  un alt lichid incolor în oală.
      Licoarea s-a decolorat.
Asterix l-a privit nedumerit pe Obelix…

Ajutaţi-l pe Panoramix să recunoască substanţele din oala magică?





Cu ajutorul  ionilor din tabelul solubilităţii, alcătuieşte formule pentru o bază, un acid, o sare.
Numeşte aceste substanţe.
Scrie ecuaţiile de disociere ale acestor specii chimice.


       Svante Arrhenius
            (1859 - 1927)
     fizician şi chimist suedez,
laureat al Premiului Nobel pentru Chimie, 1903

Ioni
Li+
Na+
K+
NH4+
Ag+
Ca2+
Mg2+
Ba2+
Cu2+
Zn2+
Hg2+
Pb2+
Ni2+
Co2+
Fe2+
Fe3+
Al3+
Cr3+
OH-
S
S
S
S
N
P
I
S
I
I
N
I
I
I
I
I
I
I
Cl-
S
S
S
S
I
S
S
S
S
S
S
P
S
S
S
S
S
S
Br-
S
S
S
S
I
S
S
S
S
S
P
P
S
S
S
S
S
S
I-
S
S
S
S
I
S
S
S
N
S
I
I
S
S
S
N
S
S
S2-
S
S
S
-
I
-
-
-
I
I
I
I
I
I
I
I
-
-
SO32-
S
S
S
-
I
I
I
I
N
I
N
I
I
I
I
N
N
N
SO42-
S
S
S
S
P
P
S
I
S
S
S
I
S
S
S
S
S
S
PO43-
S
S
S
S
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
CO32-
S
S
S
-
I
I
I
I
N
I
N
I
I
I
I
N
N
N
SiO32-
S
S
S
-
N
I
-
I
-
-
N
-
-
-
-
-
-
-
NO3-
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
CH3COO-
S
S
S
S
S
S
S
S
S
S
P
S
S
S
S
S
P
S

S –solubil,  I – insolubil,  P – puţin solubil, N – nu există, - se descompune în apă.



                                          


    În cazul în care consideri că afirmaţia este corectă,
încercuieşte litera A (expresie adevărată ), în caz contrar,
încercuieşte litera  F (expresia falsă):
A  F  soluţiile electroliţilor conduc curentul electric;
A  F  soluţiile neelectroliţilor conduc curentul electric;
A F   despre tăria electroliţilor se poate trage concluzii după electroconductibilitatea lor;
A  F  hidroxidul de sodiu disociază în ioni de sodiu şi ioni hidroxil;
A  F   ionii pozitivi se numesc anioni;
A  F   ionii negativi se numesc anioni;
A  F   disocierea este un proces de desfacere în ioni;
A  F   apa distilată conduce curentul electric;
A F    sărurile disociază în cationi de metal şi anioni de radical acid;
A F    acizii disociază în ioni de hidrogen şi anioni de radical acid;
A F    acidul acetic este un electrolit tare.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu